About Me

header ads

Francja wprowadza zakaz sprzedaży produktów spożywczych zawierających E171


Francja 17 kwietnia wprowadziła rozporządzenie, na mocy którego zakazano sprzedaży produktów zawierających składnik E171. Rozporządzenie podpisali ministrowie gospodarki i finansów Bruno Le Maire oraz Ministerstwo Przemiany Ekologicznej i Solidarnej. Zakaz ma wejść w życie 1 stycznia 2020 roku. Ma on obowiązywać przez cały rok, aby dać czas Komisji Europejskiej na analizę i ewentualne przygotowanie podobnego rozporządzenia dla wszystkich państw członkowskich.

Jak wynika z analizy badań przeprowadzonych przez francuski Narodowy Instytut Badań Rolniczych INRA, składnik ten może wpływać na inicjowanie i promowanie wczesnego etapu zmian prowadzących do powstawania nowotworu jelita grubego.
E171 to przemysłowe oznaczenie dwutlenku tytanu TiO2. W przemyśle spożywczym substancja ta wykorzystywana jest w postaci nanocząsteczek jako barwnik wybielający. Związek ten znajduje się w składzie takich produktów jak słodycze, gumy do żucia, lukry, galaretki, dżemy, lody, napoje mleczne, czy tabletki słodzące.
Składnik wykorzystywany jest również w przemyśle chemicznym. Główne zastosowania to farby i kosmetyki.

Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem klasyfikuje dwutlenek tytanu jako substancję rakotwórczą z grupy 2B. Jest to kategoria składników, które „prawdopodobnie mają rakotwórcze działanie dla ludzi”.

Wyniki badań przeprowadzonych przez Narodowy Instytut Badań Rolniczych INRA opublikowano w 2017 roku w magazynie Nature.

Źródło: wprost.pl

Prześlij komentarz

0 Komentarze