About Me

header ads

Podczas Maratonu Londyńskiego rozdawano biegaczom jadalne kapsułki z wodą zamiast tysięcy plastikowych butelek
W ostatnich latach na całym świecie wzrosła liczba biegaczy. Systematyczne treningi z czasem wzbudzają chęć sprawdzenia się w maratonie i dało się zauważyć, że organizowanych jest ich coraz więcej, również w Polsce. Na początku kojarzyły one się tylko z pochwałą aktywności fizycznej, a dodatkowo często odbywały się w jakimś szczytnym celu.

Ostatnio zwrócono jednak uwagę na ciemną stronę maratońskiego medalu – morze plastikowych kubków i butelek porzuconych na trasie biegu.


Organizatorzy ostatniego maratonu w Londynie postanowili jakoś temu problemowi zaradzić. Z pomocą przyszedł im wynalazek Skipping Rocks Lab. Londyński start-up opracował genialny zamiennik rozkładających się przez setki lat plastikowych butelek.

Jest nim kapsułka wykonana za pomocą technologii Notpla, czyli z materiału pochodzącego z wodorostów i innych roślin.


Wystarczy ją przegryźć, żeby dostać się do płynu w środku. Otoczka jest jadalna, jeśli jednak ktoś nie jest gotowy na takie kulinarne eksperymenty, to i tak nie będzie działał na szkodę środowiska.

Zewnętrzna membrana ulegnie biodegradacji w ciągu zaledwie kilku tygodni.


Oprócz tego, że kapsułki są w pełni biodegradowalne, to ich produkcja tania i łatwa. – Z wodorostów usuwamy wszystko, co zielone i śmierdzące – tłumaczy CNN Rodrigo Garcia Gonzales z Skipping Rocks Lab. – To, co zostaje ma żelową konsystencję, jak galaretka pozostawiona do zastygnięcia. Gonzales przyznaje, że pojawienie się kapsułek na Londyńskim Maratonie może być kamieniem milowym w rozwoju tego start-upu i ma nadzieję, że dzięki temu udało się udowodnić, że kapsułki świetnie się sprawdzą podczas imprez masowych.


Mimo że Ooh! Pods nie były rozdawane na całej trasie biegu i gdzieniegdzie pojawiły się jeszcze standardowe plastikowe butelki, to szacuje się, że ich ilość i tak udało się ograniczyć o aż ok. 200 tysięcy sztuk. Ponadto organizatorzy maratonu zapewniają, że na jego trasie dostępne były głównie plastikowe butelki pochodzące z recyklingu.

Jako że biegi stały się chyba ostatnimi czasy narodowym spotem Polaków, to mamy nadzieję, że Ooh! Pods lub podobny patent szybko pojawi się też w naszym kraju.

Źródło: LivingKindly.com

Prześlij komentarz

0 Komentarze