About Me

header ads

Serial dla dzieci Arthur - Pan Ratburn jest gejem i wychodzi za mąż


Po pierwszy raz, animowanym serialu dziecięcy zalicza się do najstarszy Artur. Nauczyciel Artura - pan Ratburn - jest gejem i wychodzi za mąż za swojego partnera.

Dwudziesty drugi sezon animacji rozpoczyna się od ślubnych przygotowań uroczego mrównika. W odcinku zatytułowanym "Mr. Ratburn and the Special Someone" ("Pan Ratburn i ktoś wyjątkowy") czwórka dzieciaków przeprowadza śledztwo, chcąc dowiedzieć się, z kim pan Ratburn chce spędzić resztę życia. Tajemniczego wybranka – mężczyznę o imieniu Patrick – poznają dopiero podczas ceremonii. Takiego życiowego wyboru swojego nauczyciela dzieciaki wcześniej nie przewidziały; raczej jednak ucieszyły się niż w jakikolwiek sposób uznały go za niewłaściwy.

Odcinek kończy się stwierdzeniem jednej z bohaterek, która twierdzi arbitralnie, że jest coś, czego nauczyciele nigdy nie powinni robić. I choć widzowie mogliby się spodziewać, że ma na myśli związek z osobą tej samej płci, to jej chodziło o taniec. Nieco w jej odczuciu – jak to na weselach bywa – żenujący.

– Ważne, żeby podkreślić, że pokazywanie homoseksualnej pary (np. wychowującej dziecko) nie jest żadną propagandą. Takie pary istnieją i nawet jeśli dany rodzic bardzo by chciał, żeby "zniknęły", to tak się nigdy nie stanie. A dziecko prędzej czy później dowie się, że nie zawsze "pani kocha pana" – powiedziała mi psychoterapeutka przy okazji dyskusji o "Harmidorm", uznając, że dziecko wyposażone w odpowiednią wiedzę i brak uprzedzeń lepiej będzie sobie radziło w rzeczywistości.

Jej zdaniem, dzieciom i ich postrzeganiu świata mogą zaszkodzić zupełnie inne bajki – takie, które my zazwyczaj uznajemy za "właściwe" i sielankowe. – Dzieci, które na ekranie obserwują wyłącznie bezproblemowe i pozytywne relacje, nie wiedzą, że nieszczęścia i nieuleczalne choroby się zdarzają. Nie wiedzą, jak radzić sobie z poważnymi problemami w rodzinie – oceniła.

Im szersza problematyka i bardziej różnorodne schematy w bajkach, tym lepiej więc dla psychiki i radzenia sobie z rzeczywistością. I dotyczy to również seksualności - mamadu.pl

Oczywiście nie jest to pierwszy raz, kiedy Arthur ma charakter gejowski. W 2005 r. Odcinek spinoffu, Postcards From Buster, był akcent dwie mamy. Mimo nie używa się słowa "lesbijka" czy teraz "geje", to obraz jest większy od słów.


Twórca Arthura - Marc Brown mówi, że odpowiedź na ten odcinek była zdecydowanie pozytywna, niż negatywna. „Sprawiło to, że czułem się świetnie, że mogliśmy zrobić coś, co było naprawdę pomocne dla tak wielu ludzi. Sztuka odzwierciedla życie, a dzieci muszą zobaczyć, co się dzieje na świecie. Nie chciałbym żyć w świecie, który był ocenzurowany.”


Wyniki nowych badań pokazują Kanadyjski, że dzieciom brakuje różnorodności i równowagi płci w programach dziecięcy. Jak niewiele postaci to kobiety, niepełnosprawne lub nie-białe, nawet wśród animowanych programach.

 

Prześlij komentarz

0 Komentarze