About Me

header ads

Siedziby PiS i PO na czarno. Greenpeace w akcji


We wtorek rano aktywiści Greenpeace zasłonili siedziby Prawa i Sprawiedliwości oraz Platformy Obywatelskiej czarnymi transparentami z napisem: „Polska bez węgla 2030”. Protestują przeciw „ignorowaniu kryzysu klimatycznego przez największe polskie partie”

Z budynku, w którym mieści się siedziba PiS (przy ulicy Nowogrodzkiej w Warszawie) zwisa kilkunastu alpinistów. Na miejscu jest policja, która zabezpiecza teren. Aktywiści z Greenpeace zasłonili na czarno także siedzibę największej partii opozycyjnej. Jak tłumaczą organizatorzy akcji w opublikowanym we wtorek komunikacie prasowym, zarówno PiS, jak i PO pominęły kwestie ochrony klimatu w swoich programach wyborczych i nie zaproponowały daty odejścia Polski od węgla.

Akcja Greenpeace odbywa się dzień po tym, jak podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach dyskutowany był rządowy projekt Polityki Energetycznej Polski. Aktywiści zwracają uwagę, że zakłada on, iż do 2030 r. ilość spalanego w naszym kraju węgla utrzyma się na niemal niezmienionym poziomie.

Odejść od węgla
„Opublikowany jesienią ubiegłego roku raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmiany Klimatu (IPCC) jednoznacznie dowodzi, że aby zatrzymać katastrofę klimatyczną, musimy w ciągu najbliższych 11 lat drastycznie ograniczyć emisje gazów cieplarnianych. Aby osiągnąć ten cel, wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej, w tym Polska, powinny odejść od węgla do 2030 roku” - czytamy w komunikacie Greenpeace.

Autorzy twierdzą, że zmiany takie popiera zdecydowana większość Polek i Polaków. „Jak wynika z najnowszych badań opinii publicznej przeprowadzonych przez Kantar Public aż 76 proc. społeczeństwa chce odejścia od węgla do 2030 roku. Bardzo wysokie poparcie dla tego postulatu prezentują zarówno wyborcy Prawa i Sprawiedliwości (55 proc.), jak i Platformy Obywatelskiej (aż 91 proc.)” - piszą aktywiści Greenpeace.
– Politycy PiS i PO ignorują głos nauki, młodych ludzi protestujących w całej Polsce w ramach strajków dla klimatu oraz swoich wyborców. Dyskutowany wczoraj podczas EKG w Katowicach projekt Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku to najlepsza ilustracja moralnego i intelektualnego fiaska rządu w obliczu kryzysu klimatycznego. Jednocześnie największa partia opozycyjna wciąż nie przedstawiła żadnej wiarygodnej alternatywy dla prowęglowej strategii rządu. Najwyższa pora, żeby Jarosław Kaczyński i Grzegorz Schetyna – liderzy partii, które decydować będą o kształcie polityki klimatycznej i energetycznej, zaczęli dbać o naszą bezpieczną przyszłość – powiedział Paweł Szypulski z Greenpeace.

Prześlij komentarz

0 Komentarze