About Me

header ads

Smutna wiadomość młoda dziewczyna transpłciowa zabiła się w Warszawie

Grupa Stonewall jak po informowała wczoraj jedna aktywistek z Poznania popełniła samobójstwo:

"Potwierdziła się wstrząsająca informacja o śmierci naszej wolontariuszki, Milo Mazurkiewicz. 6 maja Milo skoczyła z mostu Łazienkowskiego w Warszawie. Jej ciało znaleziono przedwczoraj. Dzisiaj przyjaciele potwierdzili jej tożsamość. Słowa nie są w stanie wyrazić tego, jak się czujemy.

Milo była osobą transpłciową. W jednym ze swoich ostatnich postów na Facebooku napisała:

“Mam dość.

Mam dość tego, że jestem traktowana jak gówno.

Mam dość ludzi (psychologów, lekarzy, terapeutów) mówiących mi, że nie mogę być tym, kim jestem, bo wyglądam w nieodpowiedni sposób.

Traktujących mnie, jakbym to wszystko wymyśliła i potrzebowała papierów, aby to udowodnić.

Przywiązujących większą wagę do tego, jak wyglądam, niż do tego, jak się czuję.

Mówiących, że to dobrze, że moje wybrane imię brzmi neutralnie, że to dobrze, że moje ciało nie jest bardzo kobiece, że to dobrze, że nie wyoutowałam się w pracy (jeszcze).

Mówiących, że może powinnam przestać być (próbować być) sobą i zaczekać, aż inni lekarze i terapeuci zdecydują, że już mogę.

Mam dość tego wszystkiego.

Czasem to daje mi więcej siły do walki. Czasem sprawia, że chcę zakończyć swoje życie tu i teraz.

Czasami sprawia, że po prostu chce mi się płakać.

Chciałabym widzieć na horyzoncie jakąś nadzieję. Chciałabym usłyszeć coś innego niż “kiedyś w końcu będzie lepiej”. Chciałabym żyć pełnią życia już dzisiaj, w tym momencie.”

W dniu swojej śmierci Milo napisała po prostu “Przepraszam.”

Powyższe słowa najlepiej oddają to, jak czuła się Milo i jak codziennie czuje się wiele osób transpłciowych w Polsce i na świecie. Nie umiemy napisać lepszego komentarza.

Napiszemy tylko jedno - nigdy, przenigdy nie jesteście sami ze swoimi problemami. Zawsze jest ktoś, kto może Wam pomóc. Znajdźcie lokalną organizację LGBT+ i zapytajcie o psychologa znającego się na rzeczy. Wiele organizacji ma w swojej ofercie darmowe konsultacje psychologiczne. Skorzystajcie z nich. Jeśli w Waszym otoczeniu jest ktoś, kto potrzebuje pomocy, reagujcie. Nie pozwólcie, aby ta osoba porzuciła nadzieję.

„Na samą myśl o tym, że mam iść do lekarza, który będzie sprawdzał, czy jestem wystarczająco trans, chcę się zabić” – pisała już kilka miesięcy przed śmiercią. Ale 6 maja napisała tylko jedno słowo: „Przepraszam”. A potem skoczyła z Mostu Łazienkowskiego do Wisły. 23-letnia Milo była osobą transpłciową.

– Z każdym kolejnym lekarzem, terapeutą kwestionującym jej tożsamość i odmawiającym leczenia Milo coraz bardziej pogrążała się w depresji. Najczęściej pogarszało jej się bezpośrednio po wizycie u lekarza lub psychologa – mówi Tash Tosia Lisiecki, która poznała Milo Mazurkiewicz na spotkaniach grupy wsparcia dla młodzieży trans przy poznańskiej Grupie Stonewall. – Doskonale rozumiem, czemu miała poczucie że nie ma innego wyjścia niż śmierć – dodaje.

Szukała dobrych specjalistów, ale nie było łatwo: przyjmowali daleko, często na drugim końcu Polski i byli drodzy. „Lekarze, diagności, terapeuci. Boję się ich. Chciałabym, żeby choć jeden z nich nie uważał mnie za chorą psychicznie, tylko dlatego, że jestem transpłciowa. Przykro mi, że nie pasuję do kryteriów opisanych w podręcznikach” – żaliła się. (...)

– Kiedy usłyszałem o jej samobójstwie, poczułem pustkę. I wielką niemoc, że to kolejna osoba, która jest mi bardzo bliska, a umarła. Mieliśmy się spotkać, pogadać, jakoś nie wypaliło – mówi Mateusz Kotas, który też poznał Milo na spotkaniach grupy wsparcia w Poznaniu. – Ludzie nas osądzają, nie znając sytuacji, nie rozumiejąc jej. Boją się czegoś, czego nie znają. Z tego najczęściej wynika agresja. Komentarze pod postem o śmierci Milo były pełne homofobii, transfobii, nienawiści. A przecież my jesteśmy ludźmi, a nie dziwadłami – mówi Mateusz Kotas. Uważa, że trzeba o tym jak najwięcej rozmawiać, tłumaczyć ludziom, jak to jest być osobą transpłciową i odpowiadać na pytania. On też, podobnie jak inni poznańscy znajomi Milo, cały czas myśli o jej śmierci, czeka na informację, kiedy odbędzie się pogrzeb.

– W Warszawie planujemy w najbliższych dniach rozwiesić na moście Łazienkowskim wielką tęczową flagę oraz napis „Milo Mazurkiewicz” – mówi Bartosz Staszewski z grupy „Dumni i wściekli” zrzeszającej aktywistów LGBT. – To będzie nasz gest solidarności nie tylko z nią, ale ze wszystkimi osobami transpłciowymi - (...) -Całość na Newsweek.

Małgorzata Pawlak i Anton Ambroziak byli gośćmi Renaty Kim w programie "Newsweek Opinie". W rozmowie poruszono temat problemów osób transpłciowych oraz samobójstwa Milo Mazurkiewicz. - To, co się rzuca w oczy, to brak dostępu do bieżącego wsparcia psychologicznego – powiedziała Pawlak. - W Polsce, jeżeli chodzi o nieodpłatną pomoc - czy psychoterapeutyczną, czy wsparcie psychologiczne, to zazwyczaj kwestia terminów jest bardzo problematyczna – dodała.


Potrzebujesz pomocy? Wiele grup wspiera osób LGBT telefony zaufania Lambda Warszawa. Adresy mailowe i numery telefonów na stornie KPH, LambdaWarszawa, TransFuzja. Wiele inny grup lokalny także wspierają i pomagają jak Grupa Stonewall, Tęczowe Opole, Kultura Równości, Tolerado ...

- nr 116 111 Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Czynny 7 dni w tygodniu od 12.00-2.00.

- 800 120 002 Kryzysowy Telefon Zaufania, Polskie Towarzystwo Psychologiczne. Czynny 7 dni w tygodniu od 14.00 do 22.00.

- 800 120 002 Pogotowie Niebieska Linia. Czynny całą dobę. Konsultacje po angielsku: poniedziałki 18.00-22.00 Konsultacje po rosyjsku: wtorki 18.00-22.00

- Skype dla osób Głuchych i Głuchoniemych, Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" pogotowie.niebieska.linia Poniedziałki: 13.00-15.00

- 800 70 22 22 Centrum Wsparcia dla Osób w stanie Kryzysu Psychicznego Fundacja Itaka Czynny całą dobę, 7 dni w tygodniu.

- 22 635 93 92 Telefon Zaufania Grupa Ponton. Czynny w piątki 16.00-20.00.

- 800 100 100 Telefon dla Rodziców i Nauczycieli w sprawie Bezpieczeństwa Dzieci Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Czynny od poniedziałku do piątku 12.00-15.00.

- Mailowe wsparcie psychologiczne Lambdy Warszawa: poradnictwo@lambdawarszawa.org

- Lista psychologów i psycholożek rekomendowanych przez Kampanię Przeciw Homofobii: https://kph.org.pl/pomoc/pomoc-psychologiczna/

- Mailowe wsparcie dla chrześcijan LGBTQ „Wiara i tęcza”: wsparcie@wiaraitecza.pl

Prześlij komentarz

0 Komentarze