About Me

header ads

Ekwadorski Sąd Konstytucyjny orzekł na korzyść równości małżeńskiej

zdjęcie AFP/Getty

Ekwador jako piąty kraj Ameryki Południowej zalegalizował małżeństwa jednopłciowe. Trybunał konstytucyjny orzekł w środę stosunkiem głosów 5:4 na korzyść dwóch par homoseksualnych, które domagały się takiej zmiany prawa.

W uzasadnieniu podkreślono, że również w przypadku definicji małżeństwa należy wykluczyć wszelką dyskryminację. Dotychczas w Ekwadorze zalegalizowane były tylko homoseksualne związki partnerskie.

Społeczność LGBT powitała orzeczenie trybunału konstytucyjnego jako "historyczne", zapowiadając zarazem walkę o prawo małżeństw homoseksualnych do adopcji dzieci. Ugrupowania konserwatywne na próżno domagały się, by w sprawie małżeństw jednopłciowych rozpisać referendum.

Warto wspomnieć, że Ekwador wprowadził związki partnerskie (oferujące pełen zestaw praw małżeńskich z wyjątkiem adopcji) dla par tej samej płci w 2008 roku. Dodatkowo Ekwador zakazał również terapii konwersyjnej w 2014 roku.

Także orientacja seksualna jest chroniona w prawie od 1998 r., Co czyni nielegalnie dyskryminowanie za bycie lesbijką, gejem, biseksualną lub transpłciową osobą.

W swojej decyzji sąd powołał się na wcześniejsze orzeczenie Międzyamerykańskiego Trybunału Praw Człowieka, wzywającego państwa Ameryki Południowej do wprowadzenia małżeństw dla wszystkich.

To jak panie Grzegorz Schetyna i Platforma Obywatelska, polskie społeczeństwo wciąż jest mniej gotowe na tak straszliwe "rewolucje", niż ekwadorskie? (Miłość nie wyklucza/PinkNews/TVN24)

Prześlij komentarz

0 Komentarze