About Me

header ads

Niemcy planują zakaz terapii mających leczyć homoseksualizm

Jens Spahn z swoim mężem Danielem Funke. (Zdjęcie: dpa)

Minister zdrowia Niemiec Jens Spahn planuje ustawę zakazującą tzw. terapii konwersyjnych dla homoseksualistów. Homoseksualizm nie jest chorobą - mówi.

W walce z homofobią niemiecki minister zdrowia Jens Spahn chce zabronić pseudoterapii dla gejów i lesbijek, które mają służyć zmianie ich orientacji seksualnej. Spahn zamierza jeszcze w tym roku przygotować projekt ustawy i ruszyć z procesem legislacyjnym. – Homoseksualizm nie jest chorobą – powiedział Spahn w Berlinie.

Minister zaprezentował dwie nowe ekspertyzy naukowe, które są potwierdzeniem dla jego planów. Stwierdzają one, że zakazanie tego typu terapii jest pożądane i możliwe z punktu widzenia medycznego i pod względem prawnokonstytucyjnym. Ekspertyzy opierają się na pracy komisji eksperckiej powołanej przez Spahna w kwietniu tego roku. W jej gronie znaleźli się eksperci prawa, zdrowia i seksuologii. Komisja ekspertów jest wspierana przez Fundację Magnusa Hirschfelda, walczącą o prawa osób homoseksualnych.

Jens Spahn i zarząd Fundacji Magnusa Hirschfelda podkreślają, że próby odwrócenia homoseksualistów od ich orientacji mogą mieć poważne konsekwencje - skończyć się depresją, samobójstwem, a także dyskryminacją i stygmatyzacją.

Klub poselski Zielonych w Bundestagu już w lutym tego roku wyszedł z propozycją własnego projektu ustawy zawierającej katalog działań. Zieloni postulują m.in. prowadzenie kampanii uświadamiających. Chcą też, by budzące wątpliwości leczenie nie mogło być opłacane z kas chorych.

Terapie konwersyjne są oferowane i polecane przede wszystkim przez radykalnych chrześcijan. Niedawno Związek Wolnych Gmin Ewangelickich – skupiający prawie 500 gmin i liczący ok. 41 tys. członków – reklamował na swojej stronie internetowej odpowiednie terapie dla homoseksualistów - Deutsche Welle

Prześlij komentarz

0 Komentarze