About Me

header ads

Ulubiony rysunek antysemitówOto Jew-Bwa Ha Ha. Najsłynniejszy antysemicki mem w Internecie. Stworzył go rysownik skandalista związany z Kościołem Szatana i znanym amerykańskim neonazistą Tomem Metzgerem. Czterech kiboli z Rzeszowa użyło go by nawoływać do eksterminacji Żydów. Teraz obnosi się z nim Ruch Narodowy i Młodzież Wszechpolska.
Buszując po forach z gatunku White Power, ale także Wykopie, 4chanie, forach islamistów czy też demonstracji Konfederacji przeciwko żydowskim roszczeniom na pewno prędzej, czy później trafisz na rysunek znany jako Jew-Bwa-Ha-Ha. To ulubiona karykatura współczesnych antysemitów. Ponieważ Młodzież Wszechpolska i Ruch Narodowy w Rzeszowie postanowiła ten internetowy obrazek wyprowadzić na ulicę, my opisujemy jego historię.
Rysunek nie pozostawia wątpliwości, co do tego kogo przedstawia, i w jakim kontekście. Znajdująca się na nim postać nosi wszystkie cechy uwypuklane przez nazistowską propagandę: rysy, ubiór i gesty.
60306689_2344036265873788_6493249021153378304_oObrazek był wielokrotnie przerabiany i modyfikowany tak, aby wpasować się w różne wariacje retoryki antysemickiej. Raz trafia na grafiki oskarżające Żydów o komunizm, raz o kapitalizm, raz o syjonizm. Czasem rozchodzi się po prostu o nawoływanie do mordowania lub kpinę z Holocaustu. Z powodu stylistyki, powszechne było przekonanie, że jest to jedna z wielu karykatur zamieszczonych w piśmie Juliusa Streichera „Der Sturmer”. Jest to jednak nieprawda, chociaż eksperci dostrzegają w obrazku inspirację Philippem Ruprechtem, nazistowskim rysownikiem skazanym po wojnie na sześć lat obozu pracy.
Okazało się, że nazwa Jew-Bwa-Ha-Ha funkcjonuje w Internecie od 2001 roku. Wcześniej obrazek był fragmentem komiksu, propagującego nienawiść do Żydów i Afroamerykanów. Jego autorem okazał się niejaki A. Wyatt Mann. Jak łatwo zauważyć pseudonim brzmi podobnie do angielskiego słowa „a white man” czyli „biały człowiek”. Rysownik stworzył w latach 80. I 90. XX wieku wiele komiksów, w których obwiniał wymienione dwie grupy etniczne o wszystkie nieszczęścia Ameryki. Czasem stwierdzał, że Żydzi i Murzyni nie działali sami, a wspierali ich jeszcze geje i feministki.
Na temat tożsamości A. Wyatt Manna krążyło wiele plotek, jednak z czasem okazało się, że za pseudonimem kryje się Nick Bougas – rysownik i reżyser związany z magazynem „Answer Me”. Bougas kręcił również filmy dokumentalne z udziałem Antona Laveya, założyciela Kościoła Szatana. Intencje autora nie są znane, gdyż ten odmówił udzielenia komentarza ws. rysunku. Faktem jest, że jego prace były wykorzystane do promocji rasizmu przez rasistowską organizację, i taką rolę odgrywają do dziś na całym świecie.
Propagatorem twórczości artysty był Thomas Metzger. To jeden z najbardziej znanych rasistów w USA. W latach 70. Należał do Rycerzy Ku-Klux-Klanu przewodzonych przez Davida Duke’a. Pełnił funkcję Wielkiego Smoka na terenie Kalifornii, gdzie walczył z meksykańskimi imigrantami. W 1982 roku opuścił Klan i założył grupę White Aryan Resistance. Współpracował jednocześnie z Nation of Islam, organizacją czarnoskórych rasistów, którzy podobnie jak ruch White Power są antysemitami. W listopadzie 1988 roku trzech członków WAR zamordowało z powodów rasowych studenta z Etiopii. Dwa lata później sąd obciążył organizację i jej przywódcę kwotą 12,5 miliona dolarów odszkodowania dla rodziny zamordowanego.
Rasista jest znany ze wspierania nazistowskiej sceny muzycznej oraz nadawania dostępnego na kablówce programu, gdzie propaguje nazizm. Prowadzi również portale internetowe zamieszczające rasistowskie kawały i nagrania. Wydaje też gazetę „The Insurgent”, która określa się jako „najbardziej rasistowska gazeta świata”. To właśnie za pomocą jego imperium medialnego Jew-Bwa-Ha-Ha stał się tak bardzo znany. W Rzeszowie pojawił się już w 2010 roku, na słynnym transparencie kibiców miejscowego klubu sportowego – Resovii Rzeszów. Przedstawiony przez kibiców przekreślony Żyd był kopią karykatury Nicka Bougasa. Jarmułka miała kolor biało-niebieskich pasków co przywoływało skojarzenie z hitlerowskimi obozami śmierci (barwy biało-niebieskie to też barwy drużyny przeciwnej). Nad transparentem rozwinięte było hasło „Śmierć garbatym nosom”. Kibice tego klubu byli znani z radykalnego rasizmu i antysemityzmu. Często tytułowali się „aryjską hordą”. Pod koniec 2011 roku czterech zostało skazanych na pół roku ograniczenia wolności za użycie antysemickiego hasła i karykatury na stadionie.
Teraz używa go Młodzież Wszechpolska i Ruch Narodowy – legalne organizacje polityczne. Biorąc pod uwagę fakt, że zdarzyło się to w tym samym mieście należy stwierdzić, że nie był to przypadek. Środowiska nacjonalistyczne to raczej małe kręgi towarzyskie, w których ludzie dobrze się znają i podsuwają sobie różne pomysły.

Źródło: stopnacjonalizmowi.wordpress.com

Prześlij komentarz

0 Komentarze