About Me

header ads

WHO: Osoby transpłciowe nie są chore psychicznie

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) nie będzie już klasyfikować transseksualizmu jako "zaburzenia psychicznego"
Zmiana wytycznych w sprawie transseksualizmu została zatwierdzona 25 maja. Zgodnie z nową wersją Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób opublikowaną przez WHO "zaburzenia tożsamości płciowej" zostały przeredagowane jako "niezgodność płci".

Niezgodność płci jest obecnie uwzględniona w rozdziale poświęconym zdrowiu seksualnemu, a nie wymieniana jako "zaburzenia psychiczne", jak to miało do tej pory.

Aktywiści liczą na to, że nowa klasyfikacja zostanie wdrożona przez 194 państwa członkowskie WHO w ciągu najbliższych trzech lat.

- Rządy powinny szybko zreformować krajowe systemy medyczne i przepisy prawne, które wymagają tej oficjalnie przestarzałej diagnozy - powiedział Graeme Reid, dyrektor ds. praw osób LGBT w Human Rights Watch.

W wielu krajach osoby transseksualne muszą zostać zdiagnozowane jako osoby z "zaburzeniem tożsamości płciowej", aby mogły wprowadzić zmiany - od nazwiska na dokumentach po poddanie się operacji. Zmiana klasyfikacji może osobom transpłciowym na szukanie pomocy medycznej bez uznawania, że są "upośledzone umysłowo".

- Ludzie z grupy trans nie powinni być poddawani obowiązkowym diagnozom lub procedurom medycznym tylko po to, aby uzyskać swoje podstawowe prawa - mówi Kyle Knight z Human Rights Watch.

Prześlij komentarz

0 Komentarze