About Me

header ads

NIE ŻYJE MACIEJ STANISŁAW JANKOWSKI, BYŁY SZEF ZARZĄDU REGIONU MAZOWSZE „SOLIDARNOŚCI”

„Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci śp. Macieja Stanisława Jankowskiego, byłego Przewodniczącego Zarządu Regionu Mazowsze NSZZ ‚Solidarność’, posła na Sejm III kadencji – czytamy na stronie NSZZ „Solidarność” Region Mazowsze.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się we wtorek 16 lipca o godz. 14.00 na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Kim był Maciej Stanisław Jankowski?

Urodził się w 1946 r. w Warszawie. W 1967 r. został mistrzem Polski w judo w kategorii ciężkiej. W 1980 r. wstąpił do „Solidarności”, był jednym z liderów mazowieckich struktur związku. Kierował nim do 1998 roku. Sprawował także mandat posła III kadencji wybranego z listy Akcji Wyborczej Solidarność w okręgu warszawskim.

W 2002 r. wycofał się z bieżącej polityki. Ponownie zatrudnił się na Uniwersytecie Warszawskim jako kierownik robót ślusarskich.

Jankowski w 2009 r. został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, na mocy decyzji prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Z tego odznaczenia zrezygnował w grudniu 2018 roku. Podczas programu „Kropka nad i” w TVN24 oddał wyróżnienie z prośbą, aby przekazać je na aukcję charytatywną.

– Czasy się tak szybko zmieniają, że nie pasuje już mi, żebym go nawet miał w domu – powiedział. Wyjaśnił, że jest to z jego strony wyraz sprzeciwu wobec tego, co dzieje się w Polsce.

źródło: TVN24

Prześlij komentarz

0 Komentarze