About Me

header ads

Jest odpowiedź Watykanu i australijskich biskupów ws. kard. Pella

Sędziowie Sądu Najwyższego australijskiego stanu Wiktoria odrzucili apelację złożoną przez obrońców kard. Georga Pella, byłego prefekta Sekretariatu ds. Gospodarczych Stolicy Apostolskiej. W sprawie zabrali głos przedstawiciele Watykanu i australijscy biskupi.


W sprawie kardynała Pella głos zabrali przedstawiciele Watykanu. „Podobnie jak w innych przypadkach, Kongregacja Nauki Wiary przed podjęciem sprawy kard. Gorge’ a Pella oczekuje na wynik toczącego się postępowania i zakończenie procesu apelacyjnego” – poinformował dziennikarzy dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.

Jednocześnie rzecznik Stolicy Apostolskiej przypomniał, że 26 lutego, Ojciec Święty potwierdził podjęte już środki nałożone na kardynała Pella po jego powrocie do Australii, to znaczy, jak zwykle w takich przypadkach, zakaz publicznego sprawowania posług oraz zakaz jakichkolwiek kontaktów z małoletnimi.

Biskupi australijscy zapewnili, że będą respektować decyzję Sądu Najwyższego stanu Wiktoria o odrzuceniu apelacji kard. George’a Pella. „Kardynał Pell jest oczywiście rozczarowany dzisiejszą decyzją. Jednak jego zespół prawny dogłębnie przeanalizuje tę sprawę w celu ustalenia specjalnego odwołania do Sądu Najwyższego” – powiedziała rzeczniczka kardynała, Katrina Lee. Dodała, że kardynał podkreśla swoją niewinność. Wyraziła też wdzięczność wielu jego zwolennikom.

Przewodniczący episkopatu australijskiego, arcybiskup Mark Coleridge, podkreślił, że „wszyscy Australijczycy muszą być równi wobec prawa i trzeba zaakceptować ten wyrok.

Arcybiskup Melbourne, Peter Comensoli zapewnił, że uszanuje tę decyzję. Wskazał też na „złożoność poszukiwania prawdy” w sprawie kardynała Pella i zapewnił, że swą myślą i modlitwami otacza człowieka, który wniósł sprawę do sądu.

Arcybiskup Sydney, Anthony Fisher zachęcił „wszystkich do zachowania spokoju i kultury”. Zapewnił, że jego archidiecezja podejmuje działania, pragnąc zapewnić, aby nie mogły mieć miejsca przestępstwa, do jakich dochodziło w przeszłości. „Niech środowisko kościelne będzie bezpieczne dla dzieci i osób podatnych na zagrożenia” – stwierdził metropolita Sydney.

Prześlij komentarz

0 Komentarze