About Me

header ads

Leonardo DiCaprio przekazał 5 milionów dolarów na ratowanie lasów Amazonii

Znany z działań na rzecz ochrony środowiska Leonardo DiCaprio zaangażował się w walkę o płonące lasy deszczowe Amazonii. Aktor przekazał na rzecz specjalnie powołanego funduszu 5 milionów dolarów.
 

Pożary amazońskich lasów deszczowych nie ustają, a Brazylia, czyli jedno z państw, na terenie którego leży Amazonia, odrzuca pomoc ze strony państw, które w weekend spotkały się na szczycie G7 w Biarritz. Kiedy po zakończonym spotkaniu przywódców siedmiu państw, w tym również przewodniczącego Rady Europejskiej, Donalda Tuska, prezydent Francji Emmanuel Macron oświadczył, że przeznaczą oni na ratowanie Amazonii ponad 20 milionów dolarów, szef gabinetu populistycznego prezydenta Brazylii Jaira Bolsonaro, Onyx Lorenzoni opowiedział: „dzięki, ale może te środku są bardziej istotne dla zalesienia Europy.” Po czym dodał kąśliwie, że „Macron nie potrafił nawet zapobiec przewidywalnemu pożarowi w kościele (chodzi oczywiście o kwietniowy pożar paryskiej katedry Notre Dame - przyp.red.), który jest częścią światowego dziedzictwa, a chce pouczać nasz kraj?”. Chęć pomocy ze strony Unii Europejskiej wyraził również Donald Tusk, zaznaczając przy tym, że jeśli Brazylia nie będzie współpracować, dyskutowana obecnie umowa o wolnym handlu między krajami Ameryki Południowej (w tym Brazylii), na którą muszą zgodzić się liderzy państw UE oraz parlamenty krajów członkowskich, może zakończyć się fiaskiem. Ze Brazylii jedyną do tej pory konkretną reakcją było wysłanie 44 tysięcy żołnierzy do walki z pożarami oraz kilku samolotów do gaszenia płonących lasów z powietrza. Brazylijskie ministerstwo obrony zapewnia, że sytuacja jest pod kontrolą.

Wobec ekologicznej katastrofy z jaką bez wątpienia mamy do czynienia, obojętny nie pozostaje od lat zaangażowany w działania na rzecz ochrony środowiska Leonardo DiCaprio. Aktor, którego aktualnie możemy oglądać w najnowszym filmie Quentina Tarantino Pewnego razu… w Hollywood, jest założycielem fundacji The Leonardo DiCaprio Foundation, która połączyła się z Earth Alliance, postanowił przeznaczyć na ochronę płonących „zielonych płuc Ziemi” 5 milionów dolarów. Pieniądze te zostaną przekazane lokalnym organizacjom zajmującym się ochroną środowiska i trafią m.in. do grup gaśniczych walczących z pożarami lasów deszczowych Amazonii. Oprócz tego aktor zaapelował do swoich fanów na Instagramie, by włączyli się nie tylko w pomoc finansową, ale również popatrzyli szerzej na problem z jakim zmaga się Amazonia. „Gdy nadejdzie czas wyborów, zagłosujcie na przywódców, którzy rozumieją powagę kryzysu klimatycznego i są gotowi podjąć śmiałe działania – w tym silne zarządzanie i dalekowzroczną politykę” - napisał DiCaprio.

Prześlij komentarz

0 Komentarze