About Me

header ads

Przekopu nie będzie.

Plany oparte o obietnice bez pokrycia (zamiast o dostępne środki i zasoby), brak zgodności w czyjej gestii leży finansowanie poszczególnych elementów projektu a przede wszystkim brak finansów. To w tej chwili podstawowe problemy związane z planowanym przekopem Mierzei Wiślanej.

"Mamy tutaj kompletną rozbieżność informacji, z jednej strony deklaracje polityczne, że port będzie pogłębiony z pieniędzy państwowych, a z drugiej oficjalna informacja ministerstwa, że takich pieniędzy rząd nie ma i nie ma zamiaru zajmować się portem w Elblągu." ~ mówił na wczorajszej konferencji senator Jerzy Wcisła

Projekt, który miał wspierać rozwój Elbląga nie zakłada dofinansowania dla miasta i portu tym samym składając na barki samorządu olbrzymie obciążenia finansowe. Jak przyznaje prezydent Witold Marek Wróblewski ”przy braku dofinansowania tak wielkie inwestycje są poza możliwością finansową samorządu i gmin, nawet gdyby wszystkie gminy i samorząd działały razem.”

Mówiliśmy, pisałyśmy...ale kto by tam słuchał aktywistek i aktywistów? Może uwierzycie Ministrowi? Wiemy że jest to ciężkie po zapewnieniach o ogromnych złożach bursztynu, które pokryją koszty 'inwestycji'. Jeszcze trudniej po kłamstwie Ministerstwa o tym że Komisja Europejska popiera projekt (pamiętacie? bo my tak! Przypominamy że KE nakazała wtedy wstrzymać prace).

Zachęcamy do obejrzenia/wysłuchania nagrania z konferencji:

Materiał wideo zrealizowany przez TRUSO.TV


Warto wierzyć ludziom chroniącym przyrodę. Wbrew mainstremowym próbom przedstawiania ich jako oszołomów okazują się często ludźmi trzeźwo i perspektywicznie myślącymi. Takich ludzi jest na szczęście więcej: Obóz dla Puszczy, Inicjatywa Dzikie Karpaty, Obóz dla Klimatu, Koalicja Ratujmy Rzeki / Save the Rivers Coalition, EKO-UNIA, Ratujmy Mazury, a jeszcze wcześniej Dolina Rospudy.

Źródło: Obóz dla Mierzei Wiślanej

Prześlij komentarz

13 Komentarze

 1. Odpowiedzi
  1. Co do przekopu to plany są od bodajże 2004 roku. Dopiero teraz udało się chociaż przygotować grunt. Nikt z tego nie rezygnuje, bo jest ważne strategicznie dla interesu krajowego. Znajdą się środki to prace znów ruszą. Przejściowe kłopoty chyba każdy rozumie. Ten projekt to nie żadna ściema, ale na wszystko potrzeba czasu!

   Usuń
 2. Tylko drzewa komuś sprzedają i wycinka w całej Polsce,nic nie będą budowali bo nie maja forsy i nie umieją. Zniszczyć,wyciąć, zamordować/cykliczne samobójstwa/ to ich specjalność.

  OdpowiedzUsuń
 3. Panowie bajdurzą, udając że nie wiedzą w czym problem.
  A problem w tym, że kiedyś, to jest kilkanaście lat temu, na skutek nacisków władz Elbląga, rozszerzono granice należącego do miasta "portu morskiego" w Elblągu na niemal cały bieg rzeki Elbląg w kierunku Zalewu - aż do Nowakowa, czyli ponad 7 kilometrów.
  A teraz chcą, że by pogłębianie (a miejscami poszerzanie i prostowanie...) rzeki Elbląg, która niemal w całości jest terenem należącego do miejskiej spółki portu - zapłacił minister / Urząd Morski / budżet...
  Potem będziemy mieli konferencje na temat tego, kto zapłaci za za doprowadzenie do tego elbląskiego portu kolei... Bo w tej chwili jest to "port morski"... pozbawiony możliwości przeładowania towaru na wagony kolejowe ;)
  A potem okaże się, że od wielu lat funkcjonuje usankcjonowana w przepisach prawa zasada, że za lodołamanie zimą płaci właściciel portu - na całym terenie portu :) ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jerry. To co mówisz ma się nijak do tego, że drzewa jednak wycieli... Czyli co, zrobili jeden etap pracy, a potem się zorientowali, że jest tak, jak piszesz? To by znaczyło, że KOMPLETNIE się do rządzenia nie nadają.
   Chodziło o to, żeby znajomy człowieka z PiS zyskał tanio drzewo z wycinki - jedyny logiczny wniosek.

   Usuń
  2. No błagam już jakieś weszenie spisku. A jak Tusk chciał prywatyzować lasy państwowe to gdzie byłeś? Plan przekopu mirzeji jest już od ponad 10-ciu lat, jest to w interesie narodowym. A to co się teraz dzieje to tylko przepychanki finansowe. Najlepiej jakby się tymi kosztami podzielili, ale Elblag chce żeby rząd ufundował im wszystko. Prędzej, czy później ten przekop będzie, ale potrzeba czasu.

   Usuń
 4. Jaka szkoda. Zwróciłby się już po 450 latach.

  OdpowiedzUsuń
 5. Narobili szumu i wyszło jak zwykle. Z wielkiego huku śmierdzący bąk. A za zmarnowane środki kto ich rozliczy?!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mówisz o tych wszystkich szopkach za rządów PO-PSL łącznie z elektrownia jądrową i gazem łupkowym? To się zgodzę:). A to co się dzieje teraz to chwilowa przerwa ma dogadanie się. Kto jak kto, ale PIS swoje obietnice spełnia i prędzej, czy później przekop będzie :).

   Usuń
 6. I tak całe to gówno spłynie do zatoki...

  OdpowiedzUsuń
 7. nie będzie? i dobrze. tylko drzew szkoda. dla mnie ten przekop od samego początku był zupełnie beznadziejnym i głupim pomysłem

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak bardzo jesteś za tym żebyśmy byli uzaleznieni od Rosjan? A przekop będzie, bo nie ma lepszej alternatywy. Powstanie jak tylko się dogadają i podzielą kosztami.

   Usuń