About Me

header ads

CHINY PRZESTANĄ TRUĆ PLASTIKIEM?

Dziś produkujemy prawie 200 razy więcej plastiku niż 70. lat temu Łącznie powstało go już tyle, że na każdego z mieszkańców Ziemi przypada więcej niż 1 tona Każdego roku dokładamy go tyle. ile waży 2/3 ludzkości. A największym plastikowym trucicielem są  Chiny. I to właśnie one zapowiedziały ogromne zmiany na lepsze.

"Chiny zwiększają ograniczenia w produkcji, sprzedaży i używaniu plastiku" - zapowiada Reuters, cytując chińskie władze. Co się zmieni? Dużo!


  • Pod koniec tego roku plastikowe reklamówki będą zakazne w największych miastach, a od 2022 r. - we wszystkich miastach i miasteczkach. Wyjątkiem będą markety sprzedające świeże produkty, gdzie zakaz wejdzie od 2025 r.
  • Do końca 2020 r. w restauracjach zostaną zakazane jednorazowe słomki. A pięć lat później zużycie jednorazowych plastikowych produktów ma zmaleć w lokalach o 30 proc.
  • Ograniczenia w produkcji i sprzedaży plastikowych produktów będą też wprowadzone w niektórych regionach - ale jeszce nie wiadomo których.
  • Plastik bedzie również stopniowo wycofywany z jedzenia na wynos i paczek kurierskich.

www.reuters.com
DLACZEGO TO WAŻNE?
Chińczycy w przeliczeniu na mieszkańca wcale nie produkują mnóstwo plastikowych śmieci. O wiele gorsi chociażby Niemcy, Amerykanie, Brytyjczycy czy Hiszpanie.

Jak tłumaczą mądrzejsi ode mnie, problemem jest jednak to, co z plastikowymi śmieciami się dzieje. A w Chinach dzieje się bardzo źle. Powody? To m.in. brak odpowiedniego systemu zarządzania odpadami i duże skupiska ludzi przy wybrzeżu (co zwiększa ryzyko, że plastik skończy w oceanie). W połączenia z ogromną liczbą ludzi to właśnie Chiny uchodzą więc za kraj, który plastikiem truje najbardziej.

Dlatego bardzo ważne jest, by Chiny zmniejszały ilość produkowanego plastiku. Oraz by lepiej z nim sobie radziły. To pomoże światu o wiele bardziej niż zakaz plastikowch słomek, które odpowiadają za... 0,03% plastiku zanieczyszczającego oceany. Ale to już temat na zupełnie inną historię...

Autor:
Szymon Bujalski
https://www.facebook.com/SzymonBujalskiDziennikarz/

Źródło:
www.reuters.com

Prześlij komentarz

0 Komentarze