About Me

header ads

Co myśle kiedy mówię „wkurw”?

W piątek Mariusz Szczygieł odwiedzjąc wystawę #NoBeautyInPlastic zapytał mnie skąd wziął się wogóle pomysł projektu. Nie znalazłem lepszego słowa niż to, które już padło na wernisażu - z ust Jacek Konieczny. Ten pomysł zrodził się z wkurwu. Ten wkurw rodzi się we mnie za każdym razem kiedy oglądam obrazki takie jak te które widzicie poniżej tekstu posta. Uwaga! Te zdjęcia zrobiłem wczoraj!!! W moim - niestety ale - ulubionym sklepie. Carrefour w Konstancinie (kiedyś Piotr i Paweł). Jest mi tak strasznie przykro na to patrzeć... tym bardziej, że mam znowu poczucie bezsilności. Bo wydaje się, że przez ostani rok tak bardzo dużo mówiło się i edukowała na temat jednorazowego plastiku a w sklepach jakby nic się nie wydarzyło. Wszystkie bio i eko warzywa i owoce dumnie się prezentują wyeksponowane na samym wejściu. Analogia z błyszczącym oceanem sama mi przyszła do głowy. Jeśli się nie ogarniemy mega szybko to tak właśnie nasz Bałtyk i inne morza i oceanu będą wyglądały. Pięknie przerażająco błyszcząca tafla plastiku. Do tego tylko jeszcze dojdzie smród zdechłych ryb. Bo nie będzie czym oddychać pod wodą. Drugi ocean rozciąga się na półkach z napojami...nie wiem jak Was, ale mnie to przeraziło jeszcze 10x bardziej kiedy spojrzałem na zrobione zdjęcie...ściana plastiku. Z ogromnym trudem odnalazłem szklaną butelkę Periera (cena zabija!!!) i - tu nowość!!! - Żywiec Zdrój w nowych szklanych butelkach. Szkoda tylko ze ceny także z kosmosu. No i jak mam powiedzieć - przestańcie kupować! Kogo stać na to aby kupić wodę w szklanej butelce za 5-6 zł gdy obok stoją oceany wody, nawet poniżej złotówki... rozwiązanie jest inne - naprawdę sprawdźcie wodę z kranu!!! W Warszawie można ją bez problemu pić! My pijemy od 4 lat. Oszczędzamy kupę kasy i nie śmiecimy chociaż w tym zakresie. Spróbujcie proszę!

Na pewno problem pomoże rozwiązać kaucja za butelki plastikowe. Wtedy każdy będzie pilnował ich oddawania a recykling będzie na barkach producentów, finansowany właśnie z kaucji. Podpiszcie koniecznie petycje w tej sprawie: https://www.petycjeonline.com/system_kaucyjny_w_polsce…

Możecie tez kupić produkty ekologiczne od SznurWiór i zasilić tym samym Fundacja MARE - sprawdźcie na Insta!

Z jednej strony jestem mega szczęśliwy, że skonkludowalem rok pracy nad projektem #NoBeautyInPlastic bardzo udaną wystawą i wernisażem (wciąż trwa w Hala Koszyki ) Z drugiej opadają mi ręce i naprawdę czuje przytłaczającą bezsilność kiedy patrzę na takie obrazki jak poniżej. A recepty naprawdę są bardzo proste! Poniżej moje 5 przekazań. Proszę zastosujecie je w swoim życiu. A może dopiszecie własne?


  1. Kup płócienną torbę na zakupy i nie bierz już nigdy jednorazówki ze sklepu.
  2. Nie kupuj warzyw i owoców zawijanych w bezsensowne, jednorazowe opakowania foliowe.
  3. Przestań kupować wodę w jednorazowych butelkach. Kup sobie fajną butelkę wielorazową i zacznij pić wodę z kranu.
  4. Podpisz petycje Polskie Stowarzyszenie Zero Waste (które jest także Partnerem wystawy) o wprowadzenie systemu kaucyjnego (link znajdziesz łatwo w internecie - wkleiłem go powyżej w tekście
  5. Wspieraj firmy i ludzi, którzy promują zachowania i towary w trendzie „no waste” ale zwracaj uwagę na spójność - np. nie lajkuj bezmyślnie postów, które mają na celu tylko zwiększanie konsumpcji i w efekcie wzrost zaśmiecenia Naszej Planety!

Artykół z 18 listopada 2019

Autor:
Daniel Petryczkiewicz
https://www.danielpetryczkiewiczphotography.com/
https://www.facebook.com/danielpetryczkiewiczphoto/

Prześlij komentarz

0 Komentarze