About Me

header ads

EKOLOGI(K)A, CZYLI ŚWIAT W LICZBACH

Coraz częściej mówi się o tym, jak produkcja mięsa niszczy środowisko. M.in. dlatego, że zajmuje ogromne obszary ziemi. I wiecie co? To prawda?

Pod rolnictwo przeznaczona jest połowa światowych lądów nadających się do zamieszkania. A aż trzy czwarte tej ziemi - pod uprawę mięsa i nabiału. To wielkość odpowiadająca Amerykom. Obu Amerykom.

Zanim rozwinę - szybkie wprowadzenie:
Co bardzo mnie cieszy, naprawdę pozytywnie odebraliście mój pomysł na cykliczne podsumowania wiadomości ze świata o ekologii i zmianach klimatu. Dlatego idę dalej. Wydaje mi się, że dziś w natłoku informacji tak naprawdę... brakuje nam informacji. A dokładniej - konkretnych danych, liczb, statystyk, które obrazowałyby problemy, jakimi się zajmujemy. Za tymi liczbami kryje się jednak to, co najważniejsze: wiedza. Tylko dzięki niej możemy chcieć zmienić się na lepsze.

Napiszcie więc, co sądzicie o tym pomyśle. A jeśli Wam się spodoba - wiecie, co robić ;) A teraz do sedna...
Foto Our World In Data

Foto: Our World In Data

Na pierwszej widzicie globalne zużycie ziemi na potrzeby produkcji żywności. I tak lądy zajmują 29% świata, z czego 71% nadaje się do zamieszkania.
Połowa tego obszaru zajęta jest jednak przez rolnictwo. A z tej połowy aż 77% terenu używane jest na potrzeby produkcji mięsa i nabiału (w tym m.in. pastwiska i produkcja paszy).
Jednocześnie globalnie mięso i nabiał zapewniają nam tylko 18% kalorii i 37% protein.

Druga infografika pokazuje, ile lądów służy konkretnym celom. I to w bardzo ciekawy sposób, bo w przełożeniu na kontynenty.
I tak najwięcej miejsca zajmuje produkcja mięsa, paszy dla zwierząt i pastwiska. To 27% lądów. Lub inaczej - równowartość mniej więcej obu Ameryk.
Dalej są lasy, a 26% lądów to obszar porównywalny z Afryką i Bliskim Wschodem.
Nieużytki zajmują 19%, czyli obszar Europy (w tym Rosji).
Kolejne są lodowce (10%), krzewy (8%) i ziemie uprawne (7%).
I wreszcie po 1% przypada na wodę pitną (rzeki, jeziora) i tereny zabudowane (miasta, wioski, infrastruktura).

?To jak, pisać o takich ciekawostkach dalej :) ?

P.S. Załączone infografiki pochodzą z fantastycznej strony Our World In Data (Nasz Świat W Danych). Jeśli chcecie, wejdźcie na stronę ourworldindata.org/land-use - tam znacznie więcej infografik i treści. No i dużo, dużo źródeł :)

Autor: Szymon Bujalski

Prześlij komentarz

0 Komentarze