About Me

header ads

KOLĘDNICY O ZMIANACH KLIMATU ŚPIEWALI... W BANKU PKO

Pójdźmy wszyscy w banku progi. Mówmy, że nam klimat drogi. Że nie chcemy, by PKO węgiel nam finansowało" - to odmienione słowa popularnej kolędy, które dzisiaj popołudniem odśpiewali łódzcy ekoaktywiści.

Przerobione kolędy odśpiewali w nieprzypadkowych miejscach, bo w bankach PKO BP i Pekao S.A oraz w PZU. Jak tłumaczą - to właśnie takie instytucje w znaczym stopniu przyczyniają się do zmian klimatu, wspierając inwestycje w paliwa kopalne.

Nie tylko w Łodzi zorganizowano tego typu akcję.

  • W poprzedni piątek we Wrocławiu ponad 40 osób weszło do tamtejszej placówki PKO BP i urządziło "bal". Była muzyka, konfetti i balony. (Obóz dla Klimatu Wrocław)
  • Z kolei w nocy z niedzieli na podziałek poznańcy aktywiści zakleili kilkanaście bankomatów PKO biało-czerwonymi taśmami. Pod nimi znalazły się kartki z napisem: "Bankomat nieczynny. Awaria systemu wartości. Bank PKO potęguje kryzys klimatyczny". (Extinction Rebellion Poznań)

Nie jest to także pierwsza akcja łódzkich ekoaktywistów.

  • W poniedziałek jeździli na sankach po bezśnieżnej Piotrkowskiej (najpopularniejszej ulicy w mieście).
  • W październiku z pętlami zawieszonymi na szyi stali na bryłach lodu czekali, aż lód się rozpuści.
  • W tym samym miesiącu przez pół godziny milczeli w ciszy ze zniczami w rękach w ramach "Ciszy dla klimatu".
  • Największym do tej pory tego typu wydarzeniem w Łodzi były dwa wrześniowe strajki klimatyczne. Łącznie wzięło w nich udział ponad 2 tys. osób.
  • Za akcjami tymi stali ludzie m.in. z Strajk dla Ziemi - Earth Strike Łódź, Extinction Rebellion - Łódź, Młodzieżowy Strajk Klimatyczny Łódź i Rodzice dla Klimatu - Łódź.

Czy presja wymusi na bankach zmianę?
----
Zdjęcia ze strony i za zgodą łódzkiego Strajku dla Ziemi. Tam też więcej foto i wideo.

Autor:
Szymon Bujalski
https://www.facebook.com/SzymonBujalskiDziennikarz/

Prześlij komentarz

0 Komentarze