About Me

header ads

POLKI WIERZĄ W SWOJE DZIAŁANIA. ALE JAKO NARÓD W ODWRÓCENIE ZMIAN KLIMATU MOCNO WĄTPIMY

Dziś czwartek, więc pora na kolejną Ekologi(k)ę. Czyli cykl, w którym o zmianach klimatu będę pisał za pomocą danych, statystyk i infografik. Tym razem przedstawiam Wam świeże i bardzo ciekawe wyniki ankiety Eurobejskiego Banku Inwestycyjnego*. Co z tych wyników wynika?

Chociażby to, że 86% respondentów z Polski jest świadomych skutków zmiany klimatu. Jednocześnie aż 41% z nas nie wierzy, że możemy je odwrócić. Oznacza to, że jesteśmy jednym z najbardziej sceptycznych krajów w Unii Europejskiej. Przekraczamy średnią aż o 8%.

Mocno martwi, że najbardziej sceptyczni są... najmłodsi. O nieodwracalności zmian klimatu przekonane jest 45% ankietowanych w wieku 15-29 lat, 41% w wieku 30-64 lat i 33% w wieku 65+.

Dla porównania 86% mieszkańców Włoch przyznaje, że ludzie przyczynili się do zmiany klimatu, a jednocześnie 69% uważa, że proces ten wciąż jeszcze można odwrócić.

Mimo to 75% polskich respondentów wciąż uważa, że ich własne działanie na rzecz klimatu może "robić różnicę". Jak pokazuje załączona grafika nr 1, między kobietami a mężczyznami jest jednak bardzo duży rozdźwięk. I tak 83% kobiet uważa, że ich wysiłek na rzecz przeciwidziałania zmianom klimatu ma znaczenie, podczas gdy u mężczyzn odsetek ten wynosi "ledwie" 67%.

A jak to wygląda w innych krajach i całej Unii Europejskiej?

  • 82% ankietowanych uważa, że z powodu zmian klimatu i ekstremalnych warunków pogodowych ludzie będą musieli opuszczać swoje kraje.
  • 24% Europejczyków uważa, że z powodu zmian klimatu to oni sami będą musieli się wyprowadzić.
  • Uważa tak aż 41% osób w wieku 15-29 lat (grafika nr 2). W tym 44% młodych Niemców i 51% młodych Hiszpanów.
  • 94% Włochów, 87% Hiszpanów i 83% Francuzów dostrzega wpływ zmian klimatu na swoje życie.
  • 47% Europejczyków uznaje zmiany klimatu za największe zagrożenie dla społeczeństwa.
  • 31% Niemców uważa, że zmiany klimatu już teraz są ważnym czynnikiem migracyjnym (5% więcej od unijnej średniej).
  • 81% Szwedów uważa, że ich dzieci będą w przyszłości odczuwać skutki zmian klimatu w codziennym życiu.A Wy co sądzicie? Wierzycie, że uda się odwrócić zmiany klimatu? Uważacie, że wasze indywidualne działania mają znaczenie?
------
* EBI przeprowadziło ankietę we wrześniu 2019 r. we współpracy z bankiem BVA. Wzięło w niej udział 30 tys. mieszkańców Unii Europejskiej, Chin i USA. Warto dodać, że EBI do końca 2021 r. zakończy finansowanie inwestycji dla paliw kopalnych i postawi jedynie na energetykę odnawialną.

Autor:
Szymon Bujalski
https://www.facebook.com/SzymonBujalskiDziennikarz/

Prześlij komentarz

0 Komentarze