About Me

header ads

TO CZŁOWIEK ROZGRZEWA PLANETĘ. NIE SŁOŃCE I WULKANY

Ile razy słyszeliście, że za trwające globalne ocieplenie odpowiadają słońce, wulkany czy naturalne zmiany? Mnóstwo, prawda? Ja też. Ale to nieprawda. Mówiący to albo kłamią, albo nie mają wiedzy i są nieświadomi. Bo w skrócie - winę za ogrzewanie Ziemi ponosi człowiek.

Dlatego w kolejnej częśći "Ekologi(k)i" przedstawiam Wam kilka wykresów. Wiem, nie przyciągają wzroku jak zdjęcie z koteczkiem. Ale przyjrzyjcie się im. Naprawdę warto.

Pierwszy wykres pochodzi z raportu IPCC (Międzyrządowy Zespół do spraw Zmian Klimatu). Przedstawia czynniki wpływające na globalne ocieplenie.
Na samej górze (czarny kolor) widzicie▪️wzrost temperatury w okresie 1950-2010. Niżej po kolei znajdują się:▪️suma wyemitowanych gazów cieplarnianych (GSG),▪️czynnik ludzki (ANT),▪️czynnik ludzki z wyłączeniem gazów cieplarnianych, a więc głównie aerozole (OA), czynnik naturalny, czyli słońce i wulkany (NAT) oraz zmienne wewnętrzne - np. potencjalny wpływ wielodekadowych cykli oceanicznych [INTERNAL VARIABILITY].
Widzicie różnice, prawda?
Drugi wykres przedstawia koncentrację CO2 w atmosferze na przestrzeni ponad 800 tys. lat. Pomiary z tak dawnego okresu możliwe są dzięki badaniom tzw. rdzeni lodowych. I sprawdzaniu zawartości "uwięzionego" dwutlenku węgla na poszczególnych warstwach lodu tworzących się w różnym okresie.
Widzicie skok w ostatnim wykresie, prawda?
Trzeci wykres pokazuje jak na globalne ocieplenie w latach 1850-2017 wpływały konkretne czynniki. Kropki to zaobserwowany wzrost temperatur. Czerwona kreska to emisja gazów cieplarnianych, granatowa - aerozole, niebieska - użytkowanie ziemi, fioletowa - ozon, żółta - słońce, pomarańczowa - wulkany, a szara - średnia uwzględniająca wszystkie czynniki.
Widzicie różnice, prawda? I że wulkany jeśli już, to Ziemię raczej ochładzają, a nie ogrzewają (bo wyrzucony przez nie pył blokuje promienie słoneczne)?

Kolejny wykres pokazuje ten sam okres, ale z podziałem na trzy proste grupy:▪️wszystkie czyyniki (kolor szary),▪️czynniki ludzkie (czerwony) i▪️czynniki naturalne (niebieski).
Widzicie różnice, prawda?

A ostatni wykres to oparte na dotychczasowych doświadczeniach i modelach przewidywania wzrostu temperatur do końca XXI w.
Widzicie to, prawda?


To jak - działamy, by zmniejszyć emisję CO2? Czy dalej udajemy, że problemu nie ma lub nie mamy na niego wpływu?

Moją stronę śledzą głównie Ci, którzy rozumieją, że winny zmianom klimatu jest człowiek. Piszę ten post, by upewnić Was, że rozumiecie dobrze. I byśmy z informacją mogli wychodzić do nieznających tematu, nieświadomych, wątpiących itp. Jeśli więc możecie, udostępniajcie :)

Bo wiecie - wszystko sprowadza się do tego, komu wierzymy bardziej. Najważniejszym naukowcom świata, którzy mają za sobą wiedzę, dane i modele potwierdzające wpływ człowieka? Czy "Panu Mietkowi", który wiedzę czerpie od botów z Twiterra, opłacanych przez spółki paliwowe kłamliwych filmów na Youtube i portali widzących największe zagrożenie dla świata w gejach i lesbijkach?

A jeśłi wybieracie "Pana Mietka", to gdy następnym razem na coś zachorujcie, koniecznie się do niego zgłoście. Z pewnością wyleczy Was lepiej niż doktor. Bo wiadomo, medycyna to nauka. A przecież naukowcy kłamią.
-----
Wykresy pochodzą z opracowań i badań naukowców, które umieszczono na portalach Carbon Brief i Our World In Data. 

Autor:
Szymon Bujalski
https://www.facebook.com/SzymonBujalskiDziennikarz/

Prześlij komentarz

0 Komentarze