About Me

header ads

WAŻNY WYROK. SĄD PO STRONIE AKTYWISTÓW

Na początek krótki "łańcuch przyszłości": większe zmiany klimatu - więcej protestujących osób - więcej ostrzejszych protestów - większe zdenerwowanie firm i polityków - więcej spraw w sądzie.

Dlatego tak ważne jest, by sądy rozumiały powagę sytuacji. Oraz by rozumiały, że aktywiści klimatyczni to nie "przestępcy i oszołomy", lecz ktoś, kto stara się nagłośnić problem zmian klimatu. I wymóc na rządzących działania.

Dlatego według mnie tak ważny jest wyrok, jaki zapadł właśnie w Szwajcarii. Sąd w Genewie odstąpił od wymierzenia kary
aktywistom, którzy w listopadzie 2018 r. okupowali bank Swiss i udawali, że grają w nim w tenisa.

- Ze względu na niewystarczające środki podjęte do tej pory w Szwajcarii - czy to gospodarcze, czy polityczne - średnie ocieplenie nie zmniejszy się ani nawet nie ustabilizuje, lecz zwiększy się - powiedział sędzia Philippe Colelough cytowany przez agencję Reutersa.

I dodał: „Czyn, za który zostali oskarżeni, był niezbędnym i proporcjonalnym środkiem do osiągnięcia zamierzonego celu."
- Nie myślałam, że to możliwe - mówiła ze łzami w oczach Beate Thalmann, jedna z oskarżonych. - Jeśli Szwajcaria to zrobiła, to może jednak mamy szansę.

Foto: reuters.com/
Dlaczego aktywiści grali w tenisa? W ten sposób aktywiści chcieli wywrzeć presję na gwiazdę światowego tenisa Rogera Federera, który współpracuje z bankiem. I zwrócić uwagę, że Swiss wspiera przemysł paliwowy, który niszczy naszą planetę.

Kilkunastu aktywistów - głównie młodych ludzi i studentów - zostało ukaranych grzywną za wtargnięcie. Nie małą, bo wynoszącą 21,6 tys. franków szwajcarskich, czyli ponad 80 tys. zł. Grzywną, którą właśnie anulowano. Bo walka o przyszłość planety jest ważniejsza.

Aha, w grudniu ubiegłego roku Swiss zapowiedział, że nie będzie finansował budowy nowych kopalni.

To jak, warto protestować?

"Autor:
Szymon Bujalski
https://www.facebook.com/SzymonBujalskiDziennikarz/"

Prześlij komentarz

0 Komentarze