About Me

header ads

Ziemia właśnie zakończyła swoją najgorętszą dekadę w historii

Foto:cbc.ca
Dekada, która właśnie się skończyła, była zdecydowanie najgorętszą kiedykolwiek mierzoną na Ziemi, zamkniętą przez drugi najcieplejszy rok w historii, doniosły w środę dwie amerykańskie agencje. A naukowcy twierdzą, że nie widzą kresu tego, zmiany klimatyczne wywołane przez człowieka wciąż będą pobijać rekordy.

"Jeśli myślisz, że słyszałeś tę historię wcześniej - jeszcze nic nie słyszałeś," Gavin Schmidt, dyrektor NASA Goddard Institute for Space Studies, powiedział pod koniec dekady nękanej szalejącym ogniem, topniejącym lodem i ekstremalną pogodą, że naukowcy wielokrotnie łączyli je z działalnością człowieka. "To jest prawdziwe. To się dzieje."

W 2010 r. średnia światowa wynosiła 14,7 C, czyli 0,8 C więcej niż średnia z XX wieku i ponad jedną piątą stopnia C cieplejsza niż w poprzedniej dekadzie, która była najgorętsza w historii, według National Oceanic and Atmospheric Administration.

Dekada ta miała osiem z dziesięciu najcieplejszych lat w historii. Jedynymi pozostałymi latami wśród pierwszej dziesiątki były lata 2005 i 1998.

NASA i NOAAA obliczyły również, że rok 2019 był drugim najgorętszym rokiem w ciągu 140 lat prowadzenia zapisów. Pięć innych międzynarodowych zespołów naukowców zajmujących się monitorowaniem zgodziło się, na podstawie odczytów temperatury dokonanych na powierzchni Ziemi, podczas gdy poszczególne pomiary satelitarne to potwierdziły, że był to drugi najgorętszy rok w rejestrze do momentu jego zakończenia.
Kilku naukowców powiedziało, że nadchodzące lata będą jeszcze gorętsze, co wytrąci te poprzednie z ksiąg rekordów.

"To będzie element tego, co widzimy co roku, dopóki nie ustabilizujemy ilości gazów cieplarnianych" ze spalania węgla, ropy i gazu, powiedział Schmidt.

" Jesteśmy wstrząśnięci myśląc, że możemy pobić światowe rekordy temperatury w szybkim tempie - rok 2020 to przerażający początek ocieplania się klimatu i obawiam się, co przyniesie nam reszta roku", powiedział klimatolog Georgia Tech Kim Cobb.

Cel 1,5 C z Paryża nieosiągalny

Schmidt z NASA powiedział, że ogólnie rzecz biorąc, Ziemia jest obecnie o 1,2 stopnia C gorętsza od początku epoki przemysłowej, liczba ta jest ważna, ponieważ w 2015 r. światowi liderzy przyjęli cel zapobieżenia 1,5 C ociepleniu od powstania wielkiego przemysłu z połowy do końca XIX wieku.

Powiedział, że jest to dowód na to, że cel globalny nie może zostać osiągnięty. (NOAA i Światowa Organizacja Meteorologiczna stawiają ocieplenie od początku istnienia przemysłu na nieco niższym poziomie).

"Mamy silne globalne ocieplenie wywołane przez człowieka", powiedziała Friederike Otto, klimatolog z Uniwersytetu w Oxfordzie. "To, co tu obserwujemy, jest dokładnie tym, czego nasze zrozumienie fizyki każe nam oczekiwać i nie ma innego wytłumaczenia."
Inne wyjaśnienia, które opierają się na przyczynach naturalnych - dodatkowe ciepło słoneczne, więcej odbicia światła słonecznego z powodu cząsteczek wulkanicznych w atmosferze i po prostu przypadkowe zmiany klimatu - "są o wiele za małe, aby wyjaśnić długoterminowy trend", powiedział Michael Oppenheimer, klimatolog z Uniwersytetu Princeton.

Naukowcy powiedzieli, że dane z okresu dekady są bardziej wymowne niż pomiary z roku na rok, gdzie w grę wchodzą naturalne zmiany, takie jak El Niño, okresowe ocieplenie Oceanu Spokojnego.

"Spowodowane przez człowieka zmiany klimatu są odpowiedzialne za długotrwałe ocieplenie - to ono jest odpowiedzialne za to, dlaczego dekada 2010 była cieplejsze niż dekada 2000, które były cieplejsze niż lata 90-te, itd. "Ale nikt nie jest odpowiedzialny za to, dlaczego rok 2016 był cieplejszy niż 2015, lub dlaczego rok 2019 był cieplejszy niż 2018."
NOAA twierdzi, że średnia temperatura na świecie w 2019 roku wynosiła 14,85 C, czyli zaledwie kilka setnych stopnia mniej niż w 2016 roku, kiedy to świat otrzymał dodatkowe ciepło z El Niño. To o 0,95 C więcej niż średnia z XX wieku i o 1,16 C cieplej niż pod koniec XIX wieku.

Rekordy ciepła pobite w 2019

Części Europy, Azji, Australii, Afryki i Ameryki Południowej miały rekordowo wysokie temperatury w 2019 roku, podobnie jak Alaska, Nowa Zelandia i Nowy Meksyk, stwierdził NOAA. Alaska była o 3.4 stopnia cieplejsza od średniej, z dokładnością do 0.11 C. Był to pierwszy raz w historii, kiedy średnia roczna temperatura na Alasce była powyżej zera.

Jeśli chcesz wiedzieć, co to oznacza dla ludzi i świata, spójrz tylko na dotkniętą pożarem Australię, powiedział Schmidt i inni.

Globalne ocieplenie jest już widoczne w postaci fal upałów, topnienia pokrywy lodowej, większej ilości gwałtownych pożarów, silniejszych burz, ulewnych powodzi i przyspieszonego podnoszenia się poziomu mórz, powiedział Hans-Otto Portner, który stoi na czele Międzyrządowego Zespołu ONZ do spraw Zmian Klimatu, który przygląda się skutkom zmian klimatycznych.

Lód morski zarówno w Arktyce jak i na Antarktydzie osiągnął drugi najniższy poziom w ciągu 40 lat monitorowania, donosi NOAA.
Dr Renee Salas, bostoński lekarz pogotowia ratunkowego i profesor z Harvardu, która bada wpływ zmian klimatycznych na zdrowie, powiedziała: "te temperatury to nie tylko statystyki, ale mają nazwy i historie", wspominając pracownika budowlanego i pewnego starszego mężczyznę bez systemu klimatyzacji, którzy byli jej pacjentami tego lata.

"Planeta ma gorączkę", powiedział Salas, "i to jest jej symptom".

Przetłumaczono z www.DeepL.com/Translator (wersja darmowa)
Tłumaczenie: Jan Przewodnik

Prześlij komentarz

0 Komentarze