About Me

header ads

Awantura w Sejmie o kopalnie w Złoczewie. Co dalej z odkrywką?

PiS vs opozycja, ekolodzy vs związkowcy. Dziś w Sejmie doszło do bardzo ważnej debaty dotyczącej przyszłości kolejnej planowanej kopalni węgla w Polsce. Doszło do niej na posiedzeniu zespołu parlamentarnego ds. Złoczewa.

Emocji było dużo, czego dowód macie na grafice. Andrzej Nalepa, przewodniczący jednego ze związków zawodowych w elektrowni Bełchatów, nazwał obawy ekologów "oszołomstwem energetycznym".

- Ja się dziwię państwu ekologom, że nie limitujecie tego śladu węglowego. Tatry są wysokie. Perć... i skakać - stwierdził Nalepa.

A co wynikło z samego spotkania? Adam Gawęda, wiceminister energii ds. gónictwa, stwierdzil, że ministerstwo jest za wydaniem koncesji. Decyzję podejmie jednak najpierw minister środowiska, a później - tę biznesową - PGE.

PGE mówi, że wydobywać chce, ale jest to zależne od kilku czynników, w tym polityki energetycznej Polski i UE.

Ekolodzy i stowarzyszenia przeciwne iwnestycji mówią, że odkrywka to zło. Bo pogłębi kryzys klimatyczny, zdewastuje okoliczne środowisko (kopalnia "wyssie" wodę z ziemi) i biznesy (padnie rolnictwo) oraz oznaczać będzie przymusową pzreprowadzkę 3 tys. osób.

Podkreślali też, że inwestycja po prostu się nie opłaca, bo to ogromne pieniądze i na samą budowę, i na przyszłe opłaty za emisję CO2.

Związkowcy twierdzą zaś, że po to wybrano posłów w tym regionie, by o ten region dbali. Dlatego chcą odkrywki, a na koniec lutego zapowiadają protest.

Wypowiedzi mądrych bardziej, mądrych mniej, ważnych, bulwersujacych było dużo. Mogę je spisać, mogę udostępnić nagrania audio, mogę przesłać zdjęcia prezentowanych slajdów. Mogę wreszcie napisać, co sam o tym myślę, jeśli kogoś z Was to interesuje.

Pytanie tylko, czy chcecie, bym napisał o tym więcej i ten temat Was interesuje. Piszcie więc w komentarzach, dajcie znak. Oznacza to naprawdę sporo pracy, więc jeśli naprawdę będziecie chcieli, to będzie pisane dalej.

Na debacie obecni byli m.in. przedstawiciele Fundacja Rozwój TAK - Odkrywki NIE, Młodzieżowy Strajk Klimatyczny i ClientEarth - Prawnicy dla Ziemi.

Autor:
Szymon Bujalski
https://www.facebook.com/SzymonBujalskiDziennikarz/

#natura #węgiel #kopalnia #odkrywka #klimat #CO2 #PGE #emergetyka

Prześlij komentarz

0 Komentarze