About Me

header ads

KOŚCIELNA MITOLOGIA

Wiele można nasłuchać się o trosce Kościoła o nieumarłych. O pomocy, winie, pochylaniu się, opiece (lista do samodzielnego uzupełniania). Powstały nowe prawo i nowe procedury. Cacy. Ale dopiero od 2016 roku, a jak chcą inni od 2019 roku (VELM). Co prawda same kolejne papierki, nawet najmądrzej zapisane, wiele nie dadzą. Wszystko zależy od tych, którzy będą stosować je w życiu, od delegatów, oficjałów i księży pracujących w Kongregacjach. Tu konieczna jest zmiana mentalna a nie tylko nowe przepisy.

Ale załóżmy - sprawy bieżące, może z jakimiś oporami czy zgrzytami, ale idą do przodu. Zdarzają się co prawda takie kwiatki, jak grubo spóźniona reakcja nuncjatury na list od "Głos wiernych - archidiecezja Gdańska" czy też wypowiedź rzecznika KEP na pytania dziennikarzy o sprawę bpa Jana S.

Powiem tak, do przodu jakoś się to pcha.
Na fali tych zmian hierarchia popadła jednak w samouwielbienie. Widzi to wszystko, co aktualnie i w przyszłości. Przeszłość poszła w odstawkę.
Trochę to tak, jak ze stajnią Augiasza. Nie ma w KEP Heraklesa, postanowili więc zostawić cały gnój w starej części i dobudować nową, pięknościową i czyściutką. Zapomnieli, że obie części łączy wspólna ściana. Stara i sypiąca się, więc gnojowica przesiąka i odór czuć i w odnawianym Kościele.

Odór wielu niedokończonych spraw:
- Jankowski z Głódziem
- Paetz z Jędraszewskim, Kowalczykiem i Gądeckim
- Dziwisz (bez "z", to smród sam z siebie)
- Dymer z biskupami szczecińskimi (w tym zmarłym Stefankiem)
- diecezja ełcka z kard. Müllerem
- Pawłowicz z Orszulikiem, Dziubą i Bernackim z UA,
- sprawy ełckie
- sprawy łódzkie za poprzednich metropolitów
- Gołębiewski, Janiak, Gulbinowicz...
(dopisujcie sami do listy w komentach, wymienienie wszystkich trupów w szafie zajęłoby za dużo miejsca).

Jest jeszcze jeden problem. Nieumarli przedawnieni i tacy, których sprawcy zmarli. Procesu świeckiego nie będzie, a więc nie będzie i wyroku. Tak samo z procesem kanonicznym. Dla Kościoła, dla biskupów i księży, ale i dla wiernych jestem szybą. W mojej sprawie nie zadziało się właściwie nic, poza zapewnieniem o udzieleniu pomocy. Modlitewnej. Zastanawiam się tylko... jak to wyegzekwować? I ile tych Zdrowasiek mi przyznają?

Żaden z odpowiedzialnych nie czuje odpowiedzialności. Nie rozumieją, że jeśli nie wyczyszczą starej części stajni, to gówno przeleje się do nowej i reformy na nic.

Kiedyś ktoś (nie powiem kto ;) ) zapytał mnie, czemu tak się dzieje. Czemu odwracają głowę od śmierdzącej przeszłości i zachłysnęli się przyszłością?
Bo jeszcze żadna infuła nie spadła z głowy i nie potoczyła się po posadzce katedry.
Jak do tej pory też żadna diecezja w PL nie zbankrutowała...

Autor:
Wiktor Porycki

#voxpopulipl #MyObywatele #SpołeczeństwoObywatelskie #NGO #WolneMedia #wieszwięcej #wieszwiecej #portalobywatelski #czarnamafia #petz #jedraszewski #glodz

Prześlij komentarz

0 Komentarze