About Me

header ads

PLASTIK W WAŁBRZYCHU ZOSTAJE! KTO MA RACJĘ?


Być może pamiętacie ważną wiadomość sprzed miesiąca. Radni z Wałbrzycha przyjęli wtedy uchwałę, dzięki której miasto to jako pierwsze w Polsce wprowadzi szeroki zakaz stosowania plastiku.

A raczej miało wprowadzić... Uchwałę tę unieważnił właśnie wojedowoda dolnośląski, Jarosław Obremski.

Wojewoda tłumaczy w Radiu Wrocław, że intencje samej uchwały ocenia bardzo dobrze. ponieważ dotyczy ważnych spraw ekologicznych. Dlatego poprosił władze Wałbrzycha o skorygowanie uchwały. W odpowiedzi urząd napisał, że "moralna i ekologiczna racja jest po jego stronie".

Obremski tłumaczy, że uchwała narusza jednak przepisy prawa. Poza tym Dyrektywa Europejska (na nią powoływały się władze Wałbrzycha) nie mówi o zakazie użycia plastiku, tylko o ograniczeniu jego użycia. - Radykalizm uchwały jest zbyt daleko idący. Można powiedzieć, że jest to uchwała nie tylko nieprawna, ale i nierealna. - stwierdził Obremski.

I zauważył, że w jej myśl wejście do urzędu z plastikową butelką mogłoby się skończyć nałożeniem mandatu w wysokości do 500 zł.

Inne problemy to zbyt krótki okres na wdrożenie uchwały oraz ograniczanie swobody przedsiębiorców. A także zakazywanie przez gminę czegoś (plastiku), czego zakazać mogłoby tylko państwo.

Jak podaje wrocławska "Wyborcza", prawnicy wałbrzyskiego ratusza tłumaczyli, że gmina może wydawać przepisy porządkowe, jeżeli "jest to niezbędne dla ochrony życia lub zdrowia obywateli oraz dla zapewnienia porządku, spokoju i bezpieczeństwa publicznego". Uchwała miała zaś charakter "uzupełniający system źródeł prawa".

- To sklepy wielopowierzchniowe i inne powinny się dostosować do sytuacji, bo tu chodziło o ludzkie zdrowie i życie wałbrzyszan. Będziemy pouczać, edukować, a dopiero później stosować kary w postaci grzywny - tłumaczył decyzję o podjęciu uchwały prezydent Roman Szełemej.

A co tak w ogóle miał obejmować zakaz?


  • Od 1 września ZAKAZ SPRZEDAŻY I UDOSTĘPNIANIA klientom plastikowych torebek W CAŁYM MIEŚCIE. Zakaz wszystkich toreb, bez względu na grubość.
  • Od 21 marca zakaz posiadania, przynoszenia, używania i sprzedaży jednorazowego plastiku w miejskich obiektach (np. w szkołach, urzędach i na basenach) oraz na i imprezach organizowanych przez miasto.
  • Od 21 marca zakaz wydawania w tych samych miejscach żywności i napojów - niepakowanych fabrycznie na wynos - w plastiku jednorazowego użytku.


Miejskie obiekty, w któych 21 marca wejdzie zakaz, miały zyskać też oznaczenia "strefa wolna od plastiku".

Jak sądzicie: kto ma rację? Wojewoda postąpił słusznie? Wałbrzych postąpił słusznie? A może po prostu obie strony zrobiły to, co musiały/powinny?


Autor:
Szymon Bujalski
https://www.facebook.com/SzymonBujalskiDziennikarz/

#voxpopulipl #MyObywatele #SpołeczeństwoObywatelskie #NGO #WolneMedia #wieszwięcej #wieszwiecej #portalobywatelski #czasnazmiany #plastik #ochronaśrodowiska #plastikfree #zerowaste #lesswaste #strefawolnaodplastiku #lesswastepolska #zerowastepolska

Prześlij komentarz

0 Komentarze