About Me

header ads

Zmiany klimatu powodują wysychanie rzeki Kolorado

W latach 1913-2017 spadek natężenia przepływu rzeki wyniósł około 20%.

Autor: Fermin Koop, 21.02.2020r

Rzeka Kolorado jest jedną z najważniejszych rzek w Stanach Zjednoczonych, wypływającą z Gór Skalistych Kolorado, a następnie przepływającą na zachód do Zatoki Kalifornijskiej. Ale według nowych badań przepływ ten obecnie stopniowo się zmniejsza z powodu zmian klimatycznych.

Rzeka rozciąga się na długości 2 330 km i zapewnia wodę około 40 milionom ludzi, którzy mieszkają między innymi w miastach Denver, Las Vegas i Los Angeles. To sprawia, że jest ona bardzo ważna dla otaczających ją miejscowości, dla których dostępność wody może ulec zmianie, jeśli przepływ rzeki będzie się stale zmniejszał.

Naukowcy z Institute of Geological Studies of the United States (USGS) opracowali szczegółowy model matematyczny ruchów wody (m.in. śniegu, deszczu, parowania i przepływu rzek) w dorzeczu górnej części rzeki w latach 1913-2017, oparty na zapisach opadów i temperatury oraz badaniach satelitarnych.

Zaobserwowano, że wzrost temperatury powodował mniejsze nagromadzenie śniegu i lodu w kolejnych zimach. Mniejsza ilość śniegu oznacza, że topnienie następuje wcześniej na wiosnę. Z kolei powierzchnia o mniejszej ilości śniegu odbija mniej promieni słonecznych, co oznacza, że więcej promieni zostaje wchłoniętych przez dorzecze.
Foto: Wikipedia
Ta dodatkowa absorpcja energii powoduje większe odparowanie wody, powiedział Paul Milly, jeden z naukowców w USGS, co powoduje mniejszy przepływ. Dzięki tym badaniom można było określić ilościowo wielkość parowania spowodowanego ogrzewaniem: roczna wielkość przepływu zmniejsza się o 9,3% dla każdego wzrostu o jeden stopień Celsjusza.

Różnica jest znaczna. W analizowanym w pracy okresie 1913-2017 natężenie przepływu rzeki zmniejszyło się o około 20%, według badaczy "ponad połowa tego spadku była związana z ociepleniem". Reszta była związana z wahaniami opadów" - stwierdził Milly w komunikacie prasowym.

Globalne ocieplenie przekroczyło już 1ºC w porównaniu z poziomem sprzed okresu uprzemysłowienia i tendencja ta będzie nadal się pogłębiać bez ambitnych działań ze strony każdego kraju. To zła wiadomość dla rzeki Kolorado, ponieważ dla siedmiu stanów połączonych rzeką może istnieć większe ryzyko niedoboru wody.

Ale zmiany klimatyczne nie są jedynym zagrożeniem, z którym rzeka musi sobie poradzić. Produkcja rolnicza na tym obszarze oznacza, że z rzeki wypompowywana jest duża ilość wody. Rolnicy zużywają około 80% wody z rzeki Kolorado do nawadniania czterech milionów akrów, co stanowi 15% produkcji rolnej USA. Skutkiem tego są rekordowo niskie poziomy wody w zbiornikach, takich jak jezioro Mead.

W zeszłym roku rząd Stanów Zjednoczonych nałożył obowiązek ograniczenia zużycia wody z rzeki ze względu na rekordową suszę. Arizona, Nevada i Meksyk zgodziły się na pobieranie mniejszej ilości wody z rzeki i wdrożyły środki zaradcze, takie jak zastąpienie terenów zielonych pustynnymi krajobrazami.

Źródło:
https://www.zmescience.com/science/climate-change-is-drying-up-the-colorado-river/?fbclid=IwAR1gKp9NpjvqkdVbOJeGKBL5eHLBl1JblhRPDhQ5HfSVa4dlOSAePtObAtM

Tłumaczenie:
Robert Paweł

#voxpopulipl #MyObywatele #SpołeczeństwoObywatelskie #NGO #WolneMedia #wieszwięcej #wieszwiecej #portalobywatelski #czasnazmiany #klimat #susza

Prześlij komentarz

0 Komentarze