About Me

header ads

CO ZAGRAŻA NAM BARDZIEJ - PANDEMIA KORONAWIRUSA CZY PANDEMIA STRACHU?

Mądrzy ludzie, pomóżcie.

Żeby dotrzeć do 1 wartościowego artykułu o koronawirusie, muszę przedostać się przez 50 innych. Męczy mnie to bardzo. Jednocześnie wiem, że na tej stronie jest dużo mądrych osób z różnych zawodów, specjalizacji i stron świata. Stąd prośba.

Z jednej strony czytam, że nawet 86% osób przechodzi koronawirusa bezobjawowo. Z drugiej, że docelowo zakażone może być do 70% ludzi na świecie. Z trzeciej - że na Diamond Princess było 3700 osób, a umarło siedem. A z czwartej dochodzą do nas codzienne informacje z Włoch.

Jedni mówią, że za obecnymi decyzjami polityków stoi PR i są przesadzone. Inni - że stoi za nimi rozsądek i są uzasadnione. Świat wypowiedział realną walkę koronawirusowi, gdy nie wypowiada walki zmianom klimatu czy naszemu stylowi życia, który napędza miliony zgonów na raka, problemy z sercem, przez smog. Idzie się w tym wszystkim pogubić.

W tym poście nie chcę więc dawać odpowiedzi. Proszę jedynie, żebyście pomogli mi ich poszukać. Myślę, że mogą się przydać nie tylko mnie, ale i wielu czytającym. A pytania mam takie:

1. Ile osób na świecie/w Europie/w Polsce może zakazić się koronawirusem?

2. Ile osób przechodzi nowego koronawirusa bezobjawowo?

3. W jaki sposób najłatwiej można zakazić się koronawirusem, nie licząc bezpośredniego kontaktu z zakażonym? Czy wirus przetrwa na klamce/koszyku w sklepie/obmacanym warzywie w sklepie dwie godziny czy 20?

4. Jaki był procent umieralności przy wcześniejszych koronawirusach?

5. Co jest główną przyczyną obecnej pandemii - rozrastająca się ogromnie hodowla zwierząt i ferm, rozrastające się ogromnie lotnictwo, coś innego?

6. Ile osób, które umarło i było zakażone koronawirusem, cierpiało na inne choroby? Jakie najczęściej? Czy umarły więc na koronawirusa, czy na raka/chorobę serca, a koronawirus mając niedługo nadejść śmierć przyspieszył?

7. Ile osób umiera rocznie na grypę?

8. Czy u osób, które przed nowym koronawirusem umierały w szpitalach na różne choroby, wykonywano testy na grypę lub inne choroby osłabiające odporność organizmu? U ilu umierających wcześniej osób grypa lub podobne choroby doprowadzały do szybszej śmierci?

9. Czy są szacunki dotyczące tego, ile osób straci pracę? Ile firm upadnie? Ile ludzi popełni samobójstwo, bo nie podniesie się finansowo? Ile dzieci będzie maltretowanych w domach, bo opieka społeczna nie będzie przychodzić? Ile osób umrze, bo przesunięto ich zabiegi, odwołano wizyty u lekarzy itp.? Oczywiście chodzi o szacunki oparte na różnych scenariuszach.

10. Ile osób, które zgłasza się do szpitala z objawami koronawirusa, przesadza, przez co niepotrzebnie zajmuje czas i miejsce, zabierając je tym, którzy naprawdę mogą potrzebować pomocy?

11. Dlaczego mamy do czynienia z tak dużymi różnicami procentowymi wśród osób umierających na koronawirusa w Niemczech, Hiszpanii, Szwajcarii, USA czy Włoszech?

12. No i wreszcie pytanie z początku: co w związku tym zagraża nam bardziej: pandemia koronawirusa czy pandemia strachu?

Tak, jak wspomniałem - nie chcę dawać odpowiedzi, bo nie jestem ekspertem w tym temacie i mam zbyt mało danych. Jeśli możecie więc mi pomóc, będę wdzięczny.

Autor:
Szymon Bujalski
https://www.facebook.com/SzymonBujalskiDziennikarz/

#voxpopulipl #MyObywatele #SpołeczeństwoObywatelskie #NGO #WolneMedia #wiesz-więcej #wieszwiecej #portalobywatelski #czasnazmiany #Koronawirus #rząd #informacje #covid19

Prześlij komentarz

0 Komentarze