About Me

header ads

O KLIMACIE W UE, CZYLI GRETA, NOWE PRAWO I SPRAWA POLSKI

Wiem, że ostatnio uwagę skupia głównie koronawirus, ale chciałbym przypomnieć, że w temacie zmian klimatu wciąż dzieje się bardzo dużo. A wczoraj zadziało się w Brukseli, co postaram się Wam streścić.

NOWE PRAWO UNIJNE
Komisja Europejska przedstawiła projekt prawa klimatycznego. Gdy wejdzie w życie, wszystkie kraje UE będą zobowiązane do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. Z powodu innej procedury żaden kraj nie będzie mógł zawetować planów solo - jedynie przy znacznej większości.
W związku z tym Polska nie ma raczej wyjścia i transformację energetyczną będzie musiała przyspieszyć. O ile oczywiście obecny rząd dalej chce Polski w UE i obawia się czegoś, co nazywa się konsekwencjami.

PLANY MAŁO AMBITNE
Niektóre kraje UE chcą przyspieszyć tempo redukcji CO2. Walczą, by emisje do 2030 r.ograniczono ne o obecnie ustalone 40%, lecz o 50-55% (względem 1990 r.).
Ale decyzję w tej sparwie przesunięto na wrzesień. Nie brak głosów w UE, że tak szybkie zmiany nie są możliwe, a ich forsowanie na siłę spotykałoby się z dużym oporem różnych państw. Lepiej więc pzreprowadzić transformację wolniej, ale skuteczniej.

PLANY PO 2050 r. WYPADAJĄ
Niestety, z projektu zniknęły bardzo ważne zapisy. Wcześniej planowano, że po 2050 r. kraje UE będą miały ujemne emisje CO2. Ujemne, czyli że dzięki rozwiązaniom technologicznym byłyby w stanie "wysysać" z atmosfery dwutlenek węgla. Ale takich planów już nie ma.

THUNBERG: PODDAJECIE SIĘ
Przy okazji debaty nad prawem klimatycznym wystąpienie w UE wygłosiła Greta Thunberg. Oto jej wybrane wypowiedzi:
"Trudno zaakceptować fakt, że nigdzie nie widać ani świadomości problemu, ani wdrażania niezbędnych polityk. Znajdujemy się w kryzysie, który nigdy nie był traktowany jak kryzys.(...)
Cel pt. „Zero emisji netto CO2 do 2050 r.” to de facto wywieszenie białej flagi. Nie potrzebujemy celów na 2030 czy 2050 r. Przede wszystkim potrzebujemy ich na 2020 r. Na każdy kolejny miesiąc, na każdy kolejny rok. (...)
To kłamstwo, że prawo, którego nikt nie musi przestrzegać, jest prawem. Kłamstwo, że możemy kontynuować budowę i dotować przemył wydobywczy, jednocześnie w katastrofalny sposób wycinając lasy. Kłamstwo, że pomijając globalny aspekt równości i sprawiedliwości klimatycznej, nie ryzykujecie fiaska porozumień paryskich. (...)
Nie zadowoli nas nic innego niż podjęcie działań zgodnych z ustaleniami nauki (...). Wszystko inne to poddanie się. To poddanie się człowieka i jego praw – ponieważ natura się nie targuje. Nie można zawierać umów z fizyką.
I nie pozwolimy wam poddać naszej przyszłości."

Autor:
Szymon Bujalski
https://www.facebook.com/SzymonBujalskiDziennikarz/

#voxpopulipl #MyObywatele #SpołeczeństwoObywatelskie #NGO #WolneMedia #wieszwięcej #wieszwiecej #portalobywatelski #czasnazmiany  #zmianyklimatu #kryzysklimatyczny #ochronaśrodowiska #globalneocieplenie #ekologia #emisjeCO2 #dwutlenekwęgla #gretathunberg #uniaeuropejska #prawoklimatyczne

Prześlij komentarz

0 Komentarze