About Me

header ads

O śmierci pisze się albo rzetelnie, albo wcale.Tutaj jak zwykle postaram się przedstawić dane rzetelne i przemyślane. Tym razem WHO.

Dzisiaj pojawiły się smutne informacje dotyczące śmierci kolejnej pacjentki zakażonej koronawirusem. Młodej, 27-letniej.

Ostatecznie uznano, że wynikiem śmierci była sepsa, a nie koronawirus. Nawet Ministerstwo Zdrowia podało taką informację.

Ja - mały lekarz, któremu odwołano Państwowy Egzamin Specjalizacyjny, powiem Wam coś na ten temat. Napisali do mnie lekarze, którzy sprawę doskonale znają.

Opowiem to najprościej i najkrócej jak się da.

Sepsa to nadzwyczajna reakcja organizmu na zakażenie. Również wirusowe, chociaż rzadziej niż bakteryjne. Np. wirus Ebola stosunkowo często powodował sepsę. W trakcie sepsy zaczynają się tworzyć reakcje, które ostatecznie mogą doprowadzić do niewydolności wielonarządowej (nerki, wątroba, płuca, serce itd) i zgonu.

Jedną z przyczyn śmierci z powodu koronawirusa jest właśnie opisany wyżej mechanizm. Podobnie jak w przypadku wirusa Ebola, który jest zdecydowanie bardziej śmiertelny.

Np. w przypadku AIDS wywołanego przez HIV umieramy najczęściej z powodu tzw. chorób oportunistycznych, czyli wywołanych przez drobnoustroje, które u zdrowego nie wywołują objawów choroby. Np. zapalenie płuc wywołane przez Pneumocystis jiroveci. Przyczyną wyjściową jest więc AIDS/HIV, a wtórną - zapalenie płuc. Tak więc zgon „idzie na konto” AIDS/HIV, a nie zapalenia płuc.

W takiej sytuacji można w ogóle nie raportować zgonów z powodu koronawirusa i COVID-19.

Autor:
Bartosz Fiałek
Przewodniczący Regionu Kujawsko-Pomorskiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy
https://www.facebook.com/bfialek/

#voxpopulipl #MyObywatele #SpołeczeństwoObywatelskie #NGO #WolneMedia #wieszwięcej #wieszwiecej #portalobywatelski #czasnazmiany #NFZ

PS Na zdjęciu po angielsku jest napisane -
Sepsa - popularna/powszechna przyczyna śmierci spowodowanej koronawirusem.

PPS Niech odpoczywa w pokoju.

Prześlij komentarz

0 Komentarze